VERİ KURTARMA NEDİR? -3-

HDD Harddiskiniz veri okuma ya da yazma yapmıyorsa

Bilgisayarınızı kullanmayı derhal bırakın.

 Sabit sürücünüz hala dönüyorsa ancak performans sorunlarıyla karşılaşıyorsanız, sabit sürücünün çalışmasını mümkün olan en kısa sürede durdurmak en iyisidir. Bilgisayarınızı kapattıktan sonra, profesyonel bir onarım servisine götürene kadar tekrar açmayın.

 • Harici bir sabit sürücünün arızalı olmasından endişeleniyorsanız, onu bilgisayarınızdan çıkarmanız yeterlidir.

Sabit sürücünüzü farklı bir bağlantı noktasına veya bilgisayara takmayı deneyin. Sabit sürücünüzü şu anda bulunduğu bilgisayardan farklı bir bilgisayarda çalıştırabiliyorsanız, sorun sabit sürücünün kendisinde değil, bilgisayarınızdaki kablolarda veya bağlantı noktalarındadır.

 • Harici bir sabit sürücü kullanıyorsanız, bu onu bilgisayarınızdan çıkarıp başka bir sabit sürücüye takmak kadar kolaydır. Ayrıca eskisinin arızalanması durumunda yeni bir kablo denemek isteyeceksiniz.
  • Dahili sabit diskler daha karmaşık bir sorun sunar. Dahili sabit sürücünüzün bağlantı sağlığını tanılamak için önce sürücüyü bilgisayarınızdan çıkarmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, harici sabit sürücünüzü başka bir bilgisayara bağlamanıza olanak tanıyan bir sabit sürücü yerleştirme istasyonu veya bir USB kablo dönüştürücü satın alabilirsiniz.
  • Bir sabit sürücüyü çıkarmadan önce, bilgisayarınızın fişinin ve pilin (varsa) bağlantısının kesilmiş olduğundan emin olun.
  • Bir sabit sürücüyü çıkarmak, Mac’te inanılmaz derecede zor bir iştir. Yine de bunu yapmayı düşünüyorsanız, dikkatli olun.
  • Nadir durumlarda, belirli bilgisayarınızda çalışmayan (ancak başkaları üzerinde çalışan) bir sabit sürücü, arızalı bir anakartın belirtisi olabilir. Sabit sürücünüzü kendi bilgisayarınız dışında herhangi bir bilgisayarda çalıştırabiliyorsanız, bilgisayarınızı kontrol ettirmek için bir yerde bir teknoloji şirketine götürmelisiniz.

Bir sabit sürücünün farklı bileşenlerini bilin. Sabit sürücüler, arızalanırlarsa sürücü arızasına neden olabilecek üç farklı bileşene sahiptir:

 • PCB – Devre kartı (genellikle sabit sürücünüzün altında bulunur), sabit sürücünüzün işlevlerinin çoğunu kontrol eder ve sabit sürücü bilgilerini okunabilir bilgilere dönüştürür. Devre kartları genellikle yeşildir.
 • Plakalar – Veri depolayan ince diskler. Sabit sürücünüz başlatıldığında duyduğunuz gürültünün çoğundan plakalar sorumludur. Temiz bir odaya ve gerekli donanıma erişimi olan bir profesyonel değilseniz, sabit diskinizin plakalarını kendi başınıza tamir edemezsiniz.
  • Kafa Montajı – Kafa montajı, plakalardan verileri okuyan şeydir. Yine, profesyonel düzeyde deneyim ve ekipman olmadan kafa tertibatını onaramazsınız.

Sürücünüzün çıkardığı sesleri değerlendirin. Sorunun ne olduğuna bağlı olarak, sabit sürücünüz belirli sesler çıkaracaktır . Doğru bir teşhis sağlamak için sabit sürücünüzün modeline çıkardığı sesle çapraz referans verdiğinizden emin olun.

 • Örneğin: sabit sürücünüz tıkırtı sesi çıkarıyorsa, büyük olasılıkla kafa aksamında bir sorun vardır.
  • Ne yazık ki, neden oldukları sesle teşhis edilebilen sorunların çoğu profesyonel bakıma ihtiyaç duyacaktır.

Kendin kendinize onarmaktan kaçının. Bunlar, sabit sürücünüzü dondurmak veya ona güç uygulamak gibi şeyleri içerir. Bazı kullanıcılar bu yöntemlerin başarılı olduğunu bildirebilse de, sabit sürücünüzde kısa vadeli bir düzeltme gerçekleştirmek, profesyonel bir hizmetten başarılı veri kurtarma işlemini olduğundan daha az olası hale getirmek zorundadır.

 • Çalışmak için hızlı bir düzeltme elde edebilseniz bile, etkiler genellikle kısa vadelidir. Sabit sürücünüz hala ölmeye devam edecek.

Sabit disk kurtarmanın profesyonellerin işi olduğunu unutmayın. Bir sabit sürücünün inanılmaz derecede karmaşık yapısı nedeniyle, elektronikte gelişmiş bir geçmişiniz olmadığı sürece, kendi sürücünüzü, üzerinde depolanan verileri geri alma noktasına kadar tamir edemezsiniz. Bu nedenle sabit diskinizi profesyonel bir tamir servisine teslim etmelisiniz.

 • Ölü bir sabit sürücüyü tamir etmeye çalışmak, yalnızca bir profesyonelin onu tamir etme şansını azaltacaktır.
  • PCB kartını değiştirmek bile, devrelerin nasıl lehimleneceği ve tam parça değişimlerinin nasıl satın alınacağı hakkında bilgi gerektiren gelişmiş bir alıştırmadır.

Onarım için çok para ödemeyi bekleyin. Gerçek sabit disk kurtarma, temiz odaların, özel ekipmanların ve yüksek eğitimli personelin kullanılmasını gerektirir. Bu nedenle, sabit sürücünüzün bilgilerini geri almak için muhtemelen fazla harcayacaksınız.

İhtiyaçlarınıza en uygun onarım şirketini bulun. 

Bir şirket seçin ve ona bağlı kalın. Birisi sabit sürücünüzü her açıp düzeltmeye çalıştığında, gerçekten sabitlenme olasılığı azalır. Bunun nedeni, sabit sürücünüzü açmanın onu toz, statik elektrik ve diğer çevresel tehlikeler gibi şeylere karşı duyarlı hale getirmesidir. Riski en aza indirmek için, farklı şirketlerden birden fazla danışmanlık istemekten kaçınmalısınız. Şirketin yetkinliğinden emin olmak için ne tür veri kurtarma araçları kullandıklarını sorgulayın. PC3000 (KarLAB Veri Kurtarma Merkezi bu vb. profesyonel lisanslı yazılım ve donanımlara sahiptir)kullanıyorlarsa bu iyiye işarettir.

Leave a Reply

× Nasıl yardımcı olabilirm?