Harddiskimden sesler gerliyor! Ne yapmalıyım?

Harddiskten tık sesi veya bip sesi mi duyuyorsunuz?

Duyduğunuz sesler verilerinizi kurtarmak için zaman kalmadığını mı düşündürüyor? Bu kesinlikle doğru değil. (Kesinlikle diski tekrar çalıştırmayın, uzman olmayan kişilere teslim etmeyin!!!!)

Bu noktada insanların öncelikli olarak düşündüğü çare şudur: “Hard Disk temiz odada açılarak onarım yapılması gerekir”. Harddiske donanımsal müdahale gerekli olduğunda bu doğrudur. Ancak, dosyalarınızı kurtarmak için harddiskin içi mutlaka açılmak zorunda değildir. Aslında yalnızca hdd kafası hasar gördüğünde veya başka çare kalmadığında plakaları kontrol etmek için harddisk açılır. Diğer bir deyişle, içini açmak her zaman son çaredir, ilk değil.

Harddiskten gelen ses devamlılık arz ediyorsa veya sürücünün yavaşlamasına neden oluyorsa donanımsal müdahale ile onarım gerekecektir. Böyle bir durumda, verileri kurtarmak için harddiskin, arıza öncesindeki çalışma koşullarına geri getirilmesi şarttır. Ses gelen harddiskten veri kurtarmak, gelişmiş sabit disk onarım aletlerini ve “KarLAB ”ın sahip olduğu deneyimi gerektirir.

Harici Hard Diskten gelen sesler neden kaynaklanıyor?

Harddiskten tık tık ses gelmesi, aktüatör kolu düzeneğinin başlangıç konumuna geri dönmesinden kaynaklanır. Çünkü nereye gideceğini bilmemekte ve okuma/yazma işlemini başlatamamaktadır.

Aktüatör kolunun uçlarına okuma/yazma kafaları takılıdır. Esasen bu, plakalardan veri okumaktan ve plakalara veri yazmaktan sorumlu mekanizmadır. Ses çok uzun sürerse, okuma/yazma kafalarına zarar vererek harddisk bozuk hale gelir. Hdd kafa değişimi olmadan veri kurtarmak mümkün olmaz.

Leave a Reply

× Nasıl yardımcı olabilirm?