Kayıp bölümler açılamayan ya da okunamayan işletim sistemi yada boot edilemeyen disk şeklinde kendini gösterir. İşletim sistemi olmayan bölümlerde ise varolan verilere ulaşmayı sağlayan sistemin çalışamaz hale geldiğine işaret eder. Verilerinizin güvenliği için sıkça kullanılan recovery araçlarının  kullanılmaması gerekmektedir.

Virüsler de veri kaybına yol açabilir ve oldukça değişik, çeşitli yöntemleri vardır. Günümüzde virüsler veri kaybı zararına yol açmaktan daha çok para kazanma amaçlı olarak (kredi kartı numarası edinme, hesap ele geçirme,vs.) kullanılmakta ve bulaştırılmaktadır. O kadar çok virüs çeşidi vardır ki bu tür kayıpları ortadan kaldırmak için standart bir çözümün aksine virüsün verdiği hasarın tespit edilmesine müteakip bir onarım yöntemi bulunmaktadır.

Değişik firmalara ait veri tabanı yazılımlarında değişik veri kayıpları oluşmaktadır. Ne kadar kompleks ve büyük bir veri tabanı yazılımı kullanıyorsak verilerimize ulaşmak da o kadar kolaydır. Bu tür veri kayıplarında da benzer prosedürlere uymak zorundayız.İşi profesyonellere bırakın!

İşletim Sistemi yeniden kurma vb. işlemler veri kayıpları ile sonuçlanabilir. Yeniden OS yüklemeden önce muhakka verilerin yedeğinin alınması gereklidir. Çoğunlukla bazı anahtarlar vb. unutulmuş olabilir. Bunları önlemenin yolu yedek almaktır. Bunları yapmaksızın yeniden yükleme yaptığınızı ya da verilerinizn kaybolduğunu anladığınız anda kurma işlemini hemen sonlandrımanız gerekmektedir.Aksi halde yeni kurduğunuz sisteme ait veriler eski verilerinizin yapısını bozar ya da geri getirilemez hale sokabilir.

Sistemimizde veri dosyaları ile işlemler yaparken onların silinmelerine bozulmalarına, yanlış yerlere transferine ve kaybolmalarına sebep olabiliriz. Bu tür durumlarda dosyaların kaybolduğu anda derhal sistemimizi kapatarak uzman kişilere başvurmamız gereklidir. Profesyonel olmayan kişi ve yazılımlar ile kurtarma işlemi yapmak ya da yaptırmak verilerin tamamen kaybolmasına yol açabilir.

Değişik firmalara ait veri tabanı yazılımlarında değişik veri kayıpları oluşmaktadır. Ne kadar kompleks ve büyük bir veri tabanı yazılımı kullanıyorsak verilerimize ulaşmak da o kadar kolaydır. Bu tür veri kayıplarında da benzer prosedürlere uymak zorundayız.

İşi profesyonellere bırakın!

× Nasıl yardımcı olabilirm?